Terapia manualna
Terapia manualna
Jest to metoda diagnostyczno-terapeutyczna. Opiera się ona na przeprowadzeniu szczegółowego badania pacjenta, a następnie odpowiednio dopasowanej terapii. Wykwalifikowani terapeuci manualni wykorzystują techniki, które działają na poszczególne elementy aparatu ruchowego, takie jak: stawy, więzadła, mięśnie, ścięgna oraz nerwy obwodowe. W terapii manualnej stosuje się mobilizacje, manipulacje, neuromobilizacje, trakcje, a także specjalistyczne ćwiczenia dobierane indywidualnie.
Wykorzystywana jest w leczeniu wielu dolegliwości – do najczęstszych należą bóle kręgosłupa i stawów obwodowych oraz ograniczenie ich ruchomości lub zaburzenie w ich funkcjonowaniu. Terapia manualna jest pomocna zarówno w problemach przewlekłych oraz także w stanach ostrych, a nawet pooperacyjnych. Proces terapii jest dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta co pozwala na uzyskanie jak najlepszych efektów w najkrótszym możliwym czasie – już po pierwszym zabiegu odczuwalna jest poprawa.
Wskazania do terapii manualnej:
-
Bóle kręgosłupa
-
Dyskopatia
-
Rwa kulszowa, barkowa
-
Nerwobóle, drętwienie kończyn
-
Bóle szyi
-
Bóle głowy, migreny
-
Ograniczenie ruchomości stawu
-
Problemy pourazowe
-
Wady postawy
-
Zaburzenia snu
-
Napięcia wynikające z przewlekłego stresu.
Zalety terapii manualnej:
-
Zmniejszenie dolegliwości bólowych pacjenta
-
Poprawa ruchomości stawu i jego funkcji
-
Poprawa odżywienia tkanek
-
Zmniejszenie napięcia mięśniowego
Ze względu na szczegółowość badania i wywiadu z pacjentem jest to metoda bezpieczna, dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta, jedynie osoby z zaawansowaną osteoporozą nie powinny z niej korzystać.
Pacjent chcący korzystać z terapii manualnej nie wymaga specjalnego przygotowania. Powinien dostarczyć dokumentację medyczną – USG, RTG, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny.