+48 18 26 77 246 sekretariat@uzdrowisko-rabka.pl PKO BP S.A. 27 1020 2892 0000 5502 0561 8352

Zdrowie psychiczne w chorobach serca

27 Październik 2016
Zdrowie psychiczne w chorobach serca

Nagła choroba serca, zawał czy nawet planowana operacja na sercu sprawiają, że zmienia się życie osoby, która tego doświadcza. Pojawia się niepewność, lęk wynikający z zagrożenia życia, ból i pytanie: dlaczego mnie to spotkało? Niezbędne wręcz staje się wówczas spotkanie z psychologiem, indywidualne bądź w grupie.

Zawał czy zabieg na sercu bowiem nie tylko ingeruje w życie człowieka, a i pośrednio w jego psychikę. Po operacji, zawale pacjent jest zagubiony, każdy ruch wiąże się z bólem, nie wie, co może zrobić, a czego ma unikać. Boi się ruchu. Nie wie, co jeść. Stres to tym czasem jeden z głównych czynników choroby wieńcowej. To dlatego pacjent w szpitalu uczy się życia na nowo. Uczy się swojego organizmu.

- Ważna jest rehabilitacja, ale też i relaks, zmiana nastawienia, zmiana trybu życia. Uczymy pacjentów umiejętności odprężania się – mówi Jadwiga Jarosz, psycholog z Uzdrowisko Rabka S.A. Wyjaśnia, że podczas zajęć psychoedukacyjnych pacjenci zdobywają interesującą wiedzę. Dowiadują się, na czym polega choroba wieńcowa, co robić, czego nie , jaką stosować dietę.

Pacjenci podczas zajęć z psychologiem dowiadują się, że potrzebny  jest im ruch, nie mogą go unikać, ale z drugiej strony nie mogą też przesadzać. Muszą dostosować wysiłek do swego stanu zdrowia, w czym pomogą im podczas pobytu w Szpitalu Kardiologicznym Uzdrowiska Rabka S.A. lekarze i rehabilitanci.

- Pacjenci, którzy do nas trafiają, bardzo przejmują się tym, co ich spotkało. Dotyczy to szczególnie sytuacji nagłych, takich jak zawał serca z utratą przytomności. Strach pojawia się głównie u tych osób, które wcześniej nie chorowały na serce – wyjaśnia Jadwiga Jarosz. Pojawi się refleksja nad dotychczasowym życiem.

Problemy z akceptacją swego stanu mają także osoby po planowej operacji Ona sama jest dla nich szokiem. Pacjenci, poddając się zabiegowi, mają pełną świadomość zagrożenia życia. Wiedzą, że operacji mogą nie przeżyć. Dodatkowo w ich przypadku po zabiegu wszytko się zmienia, pojawia się ból i pytanie o to, co dalej.

W każdym przypadku choroba serca wiąże się ze zmianą stylu życia, aktywności. Ból ją ogranicza. Pacjent nie jest już samodzielny przez jakiś czas i jest niejako skazany na pomoc innych, zarówno przy kąpieli ubieraniu się i każdej innej domowej czynności. To z reguły jest dla niego duży dyskomfort. Szczególnie gdy dotychczas był bardzo czynny i świetnie sam radził sobie  w życiu.

Należy pamiętać, że komuś, kto przeszedł zawał czy operację serca, znacznie łatwiej jest pogodzić się z nowym stanem w grupie osób, które mają podobne doświadczenia. To dlatego tak ważny jest czas spędzony w Szpitalu Kardiologicznym. To tu podczas zajęć grupowych i indywidualnych z psychologiem można wrócić do równowagi psychicznej, tak ważnej w okresie rekonwalescencji. Warto tu wracać co jakiś czas na badania i rehabilitację. Łatwiej się tu bowiem wyciszyć, wymienić spostrzeżenia z osobami mającymi podobne problemy. Takie osoby mogą zrozumieć nas nawet łatwiej niż bliscy, którzy nigdy nie doświadczyli choroby serca, operacji i związanych z tym lęków i frustracji.

Ostatnie wpisy

18 Marzec 2024
Praca dla farmaceuty

Pilnie zatrudnimy na 1/2 etatu farmaceutę lub technika farmacji. Kontakt - sekretariat 18 26 772 46 w godzinach 8:00 do 15:00.

więcej
11 Marzec 2024
Otwarcie Filii Biblioteki Pedagogicznej w Zakładzie Przyrodoleczniczym

W dniu dzisiejszym nastąpiło uroczyste otwarcie w budynku Zakładu Przyrodoleczniczego przy ul. Orkana 49 Filii Wojewódziej Biblioteki…

więcej
6 Marzec 2024
Turnusy z dofinansowaniem PCPR, MOPS w Willi Świt
  • Informacji na temat terminów przyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, wyboru ośrodka i rezerwacji miejsc zasięgnąć można wyłącznie w…
więcej