+48 18 26 77 246 sekretariat@uzdrowisko-rabka.pl PKO BP S.A. 27 1020 2892 0000 5502 0561 8352

NOWOŚĆ! Skanerowe badanie kręgosłupa

9 Wrzesień 2015
NOWOŚĆ! Skanerowe badanie kręgosłupa

Nowość! Przyjdź i zobacz, jak stres wpływa na Twój kręgosłup! SKANEROWE BADANIE KRĘGOSŁUPA wykonywane jest w Centrum Zdrowia i Urody (Zakład Przyrodoleczniczy), ul. Orkana 49.

PROMOCJA!
Cena 1 badania: 24 zł
Pakiet 3 badań: 39 zł

Szczegóły i rezerwacje: tel.  18 26 92 674

Czym jest diagnostyka termoregulacyjna? Odpowiada dr Krzysztofa Krupka

Termografia regulacyjna TRD - czyli cybernetyczna analiza energetyczna człowieka

Termografia regulacyjna wg modelu Heidelberskiego przeszła wiele modyfikacji, od momentu jej powstania, do dzisiejszej metody skanowania . Historia TRD rozpoczyna się już w latach 50-tych, dzięki dr E. Schwamowi i dr Reehe powstają pierwsze fundamentalne zasady diagnostyki termoregulacyjnej - kolejne zmiany wartości temperatury w zakresie podczerwieni określają tzw. regulację, czyli reakcje żywego organizmu na stymulację. Następnie na Uniwersytecie w Heidelbergu grupa naukowców skupiona wokół prof. G. Heima opracowuje naukowe standardy i procedury dokonywania pomiarów bezdotykowym czujnikiem podczerwieni. Ukoronowaniem ich prac jest program analizujący cyfrowy zapis wykonanych pomiarów. Jednak z różnych względów metoda ta nie jest dalej rozwijana.


Na czym polega metoda skanowania?

Metoda polega na bezdotykowym pomiarze, czujnikiem podczerwieni, ciała człowieka, które jest poddane bodźcowi stresowemu, jakim jest w tym przypadku, ochłodzenie ciała, co osiąga się przez rozebranie badanego. Dla nie obeznanych z metodą, badanie można by przyrównać do badania usg gdzie sondę, w tym przypadku analizator podczerwieni, przesuwamy, wg określonej procedury, wzdłuż ciała człowieka zbierając dane, czyli określone wartości temperatury w zakresie podczerwieni.

Dokonywane są trzy kolejne pomiary w ustalonym porządku i czasie. Otrzymujemy szereg wartości, które poddane są matematycznej analizie celem znalezienia korelacji pomiędzy trzema pomiarami. W badaniu TRD analizujemy kilka tysięcy punktów zebranych z powierzchni ciała. W trakcie badań nad metodą termoregulacyjną na uniwersytecie w Heidelbergu dokładnie opracowano i opisano mapę punktów potrzebną do oceny pomiaru termograficznego i odpowiadającą poszczególnym organom ciała ludzkiego. Wszystkie pomiary maja normę, do której porównujemy otrzymane wartości z badania.


Co otrzymujemy z analizy TRD?

  1. Uzyskujemy informację o stanie funkcjonalnym [energetycznym] badanych narządów, układu endokrynnego, nerwowego i immunologicznego.
    Przykładowo podaję opis pojęć zmian regulacji energetycznej:
    • Osłabienie funkcji wskazuje na ograniczenie rezerwy energetycznej danego narządu na bodziec i jest efektem przejściowym.
    • Wyczerpanie funkcji wskazuje na znaczne ograniczenie reakcji energetycznej danego narządu na bodziec i wskazuje na znaczne zmniejszenie rezerwy energetycznej, co może odpowiadać początkowym zmianom przewlekle zapalnym.
    • Przewlekłe wyczerpanie funkcji wskazuje na zupełne wyczerpanie rezerwy energetycznej danego narządu na bodziec, co może odpowiadać histologicznie przewlekłemu zapaleniu.
    • Wzmożenie funkcji wskazuje na nieproporcjonalne zwiększenie reakcji energetycznej danego narządu na bodziec, co może być efektem kompensacji lub początkową ostrą reakcją zapalną lub alergiczną .
    • Hiperaktywność funkcji wskazuje na bardzo duże zwiększenie reakcji na bodziec, co może wskazywać na ostry stan zapalny, reakcje alergiczną lub silna reakcja stresową
    • Sztywność- oznacza blokadę funkcji energetycznej narządu na bodziec i to, że przebiega ona w sposób nieuporządkowany, czyli chaotyczny. Reakcja taka wymaga diagnostyki lub obserwacji.

  2. Obok analiz funkcji różnych narządów możemy dodatkowo określić równowagę biochemiczną, co pozwala na dobór właściwej dla badanego organizmu diety. Analiza TRD zawiera także tzw. indeksy biochemiczne:
    • Indeks tlenowy – poziom zakwaszenia narządów i mezynchymy
    • Indeks toksyczny – poziom intoksykacji narządów
    • Indeks stresowy - poziom stresu
    • Wiek energetyczny

  3. Program analizujący przedstawia też unikatowy program oceny psychosomatycznej.  Analiza ta znacznie przybliza ocenę równowagi psychoemocjonalnej pacjenta. Ułatwia i znaczenie przyśpiesza pracę psychologa, lekarza i wszystkich innych doceniających wpływ psychiki na rozwój choroby oraz utrzymanie zdrowia.

  4. Opcjonalnie otrzymujemy ocenę stanu funkcjonalnego kręgosłupa. 
    Otrzymany diagram analizy zaburzeń kręgosłupa pokazuje blokady poszczególnych segmentów kręgosłupa oraz możliwe dolegliwości, które mogą być skutkiem zaburzeń funkcji kręgosłupa. Jest to szczególnie przydatne w pracy fizjoterapeuty.

  5. Program do akupunktury. Dla terapeutów zaznajomionych z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej, analiza TRD została przełożona na tok postępowania zgodny z kanonem tej medycyny. Badający otrzymuje dokładny opis zaburzeń wg standardów tradycyjnej medycyny chińskiej, wykaz punktów do akupunktury oraz ziół w/g zasad TMCH.
    Jest to jedyny tego typu program na świecie i umożliwia stawianie diagnozy w/g TMCH znacznie szybciej i dokładniej oraz, co istotne, w sposób powtarzalny.

Ostatnie wpisy

8 Kwiecień 2024
Wystawa prac artystycznych

W Zakładzie Przyrodoleczniczym przy ulicy Orkana 49, na uzdrowiskowej wypoczywalni (I piętro) odbył się wernisaż pracPani Sary Szeligi i…

więcej
11 Marzec 2024
Otwarcie Filii Biblioteki Pedagogicznej w Zakładzie Przyrodoleczniczym

W dniu dzisiejszym nastąpiło uroczyste otwarcie w budynku Zakładu Przyrodoleczniczego przy ul. Orkana 49 Filii Wojewódziej Biblioteki…

więcej
6 Marzec 2024
Turnusy z dofinansowaniem PCPR, MOPS w Willi Świt
  • Informacji na temat terminów przyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, wyboru ośrodka i rezerwacji miejsc zasięgnąć można wyłącznie w…
więcej